اگر گالوانیزه در پنجره و درب استفاده نشود چه مشکلی پیش می آید ؟

ملیکا شیخی

استفاده نکردن از گالوانیزه در در و پنجره باعث بروز مشکلاتی خواهد شد . استفاده از گالوانیزه بنا بر دو دلیل بسیار حائز اهمیت می باشد . دلیل اول استفاده از گالوانیزه در در و پنجره استحکام بخشی به کل یونیت ساخته شده می باشد یعنی باعث جلوگیری از تابیدگی پروفیل می شود ،  و دلیل دوم این است که باعث کمک به رگلاژ مناسب یراق آلات می شود .

درواقع یکی از بارزترین مشکلاتی که خریداران با آن مواجه می شوند عدم پایداری رگلاژ در پنجره های دو جداره بعد از گذشت ۶ ماه تا ۱ سال از نصب است. از اصلی ترین دلایل این اتفاق مشکل عدم وجود تسمه و گالوانیزه در قید هایی است که روی آنها یراق نصب شده است .

با توجه به اینکه پروفیل های UPVC از جنس پلاستیک می باشد تنها وجود آهن تقویتی یا همان گالوانیزه داخل آنها استحکام پنجره را تضمین می کند و در کیفیت پنجره تاثیر بسزایی دارد. به همین خاطر استفاده از بهترین پروفیل هم نیز بدون گالوانیزه بیش از شش ماه دوام نخواهد داشت.

عوامل تاثیر گذار در گالوانیزه :

ضخامت : براساس استانداردی که برای ضخامت آن وجود دارد، ضخامت آن نباید کمتر از ۱/۲۵ میلیمتر باشد و بهتر است از ضخامت های ۱/۵ به بالا استفاده شود.

مقطع : مناسب ترین مقطع برای گالوانیزه قوطی کامل می باشد؛ ولی به دلیل طراحی پروفیل در برخی از مقاطع از آن بصورت U شکل استفاده می شود که هر دو مورد استاندارد است.

لق نبودن داخل پروفیل UPVC : در صورت جذب بودن گالوانیزه عملکرد آن خیلی بهتر و باعث طول عمر بیشتر پنجره می شود.

دوخته شدن کامل آن به پروفیل UPVC : براساس استاندارد، به فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر بین گالوانیزه و پروفیل بایستی پیچ زده شود

وجود گالوانیزه در تمامی مقاطع : برخی از تولید کنندگان برای پایین آوردن قیمت تمام شده فقط در بعضی نقاط پروفیل از آن استفاده می کنند که همین امر در دراز مدت باعث بروز مشکلاتی در پنجره های UPVC می شود.