• صفحه نخست
  • نرده شیشه ای ، کاربرد و ویژگی های نرده شیشه ای

نرده شیشه ای ، کاربرد و ویژگی های نرده شیشه ای

ملیکا شیخی

نرده شیشه ای ابتکار معماری مدرن است. نرده شیشه ای ترکیبی از پروفیل آلومینیوم (یا استیل) و شیشه است، که به لحاظ طرح و اجرا انواع مختلفی دارد

نرده شیشه ای

نرده شیشه ای :

نرده شیشه ای ابتکار معماری مدرن است. نرده شیشه ای ترکیبی از پروفیل آلومینیوم (یا استیل) و شیشه است، که به لحاظ طرح و اجرا انواع مختلفی دارد

همچنین با توجه به زیبایی و شکیل بودن آن، امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است

با توجه به مشکلات نرده های آهنی و یا لوله ایی که در گذشته استفاده میشد امروزه از نوع نرده شیشه ای بسیار استقبال شده است و شاهد آن هستیم که در پروژه ها بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

ویژگی‌های نرده شیشه ای :

نرده شیشه ای با ظاهری مدرن جایگاه خاصی در معماری مدرن دارد. استفاده از آن در بالکن و راه پله ظاهری زیبا در نمای بیرونی و دکوراسیون داخل ساختمان به وجود می آورد.

شفافیت انعکاس شیشه مانع از محدودیت نور شده در نتیجه فضای داخل نور بیشتری خواهد داشت، همچنین دید و منظره بیرونی نیز محدود نمی‌شود.

استحکام و ایمنی نرده شیشه ای به دلیل استفاده ازشیشه سکوریت و یا لمینیت و کاربرد پروفیل مستحکم و ضد خوردگی آلومینیوم یا استیل بسیار بالاست.

ز مزایای نرده شیشه ای می توان به راحتی تمیز کردن آن و هم چنین زیبایی و شفافیت آن اشاره کرد.

نرده های شیشه ای در دو نوع نرده تمام شیشه ای و نرده شیشه ای ترکیبی تولید می شوند.

کاربرد نرده شیشه ای :

حفاظ بالکن : استفاده از نرده شیشه ای به عنوان حفاظ بالکن امکان دسترسی بیشتر و بهتر به نور و منظره بیرونی را ایجاد می کند، نمایی لوکس و مدرن به ساختمان می دهد و به لحاظ ایمنی استحکام بالایی دارد. ارتفاع نرده شیشه ای برای بالکن از ۱۱۰ تا ۱۴۰ سانتی متر است. ضخامت شیشه در بالکن بسته به طول بالکن از ۱۲ تا ۱۶ میلی متر می باشد.

حفاظ پلکان : حفاظ پله قابلیت اجرا با همه انواع نرده شیشه ای را دارد . تفاوت عمده حفاظ پله و بالکن در شکل پنل های شیشه است ، پنل های شیشه ای در راه پله به دلیل زاویه ۴۵ درجه سطح کار به شکل متوازی الاضلاع میباشد. ارتفاع نرده راه پله ۹۰ سانتی متر است.

نرده شیشه ای با از بین بردن موانع دید در ایجاد دید کامل به پیرامون کمک کرده و در عین ایجاد ایمنی نمای زیبایی را هم ایجاد میکند.

نرده شیشه ای به دلیل استحکام بالا و زیبایی کاربرد فراوانی در ساختمان های پر تردد مثل هتل ها و ساختمان های اداری و تجاری دارند.

از نرده شیشه ای می توان به عنوان جدا کننده فضاها استفاده کرد.

اجزاء نرده شیشه ای :

قطعات بیس آلومینیومی در دو سایز ۱۵ و ۳۰ سانت

ناودانی کوچک

کاور آلومینیومی

هندریل یا دستگیره شیشه ایی

انواع نرده شیشه ای :

فیکس پوینت : پنل های شیشه ای با ضخامت ۱۲ تا ۱۶ میلی متر با استفاده از مهارکننده های دکمه ای از جنس آلومینیوم و یا استیل به زمین فیکس می شود و هند ریل بر روی آن قرار می گیرد. اجرای فیکس پوینت با محاسبات دقیق جهت تعبیه درست و دقیق حفره ها بر روی شیشه انجام می شود.

اکسپوز : شیشه ها در قطعات آلومینیوم یو شکل که با فاصله ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر بر روی زمین نصب شده اند قرار می گیرد. شیشه ها به وسیله قطعات نگهدارنده که در داخل بیس یو شکل قرار دارد، محکم می شود.

اسپیگت : این روش بسیار سریع و راحت است. مستحکم بوده و امکان استفاده از پنل شیشه ای با طول ۳ تا ۴ متر را دارد. در این روش هر جام شیشه ای بر روی دو پایه شیار دار سوزنی به ارتفاع ۱۲ تا ۱۵ سانتی متر نصب می شود.

پایه شیشه گیر : این روش نسبت به بقیه شیوه ها ارزانتر و استحکام کمتری دارد. در نرده شیشه ای با پایه شیشه گیر، پایه های آلومینیوم یا استیل با استفاده از قطعه ای به شکل یو به جام های شیشه ای متصل شده و وزن آن را مهار می کند. ضخامت جام های شیشه در این شیوه ۱۲ میلیمتر است.