پنجره آلومینیوم با افزایش قیمت ۹۰% مواجه شد

آرمین رحیم نژاد

پنجره آلومینیوم

یکی از عضوهای سندیکای آلومینیوم صنایع گفت:شرکت های بزرگ آلومینیومی با وجود رشد حدود ۹۰ درصدی شمش طی شش ماه ابتدایی امسال،همچنان ضمن ابراز نارضایتی از قیمت فعلی  خالص، درخواست افزاش قیمت فروش به دلیل قیمت تمام شده بالای این محصول استراتژیک را دارند.

آریا صادق نیت حقیقی،عضو  سندیکای صنایع  اظهار کرد: المهدی و هرمزال دو شرکت بزرگ تولید کننده شمش طی جلسه ای که با هدف بررسی وضعیت تولید، عرضه در بورس و قیمت این محصول در سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان برگزار شد، طبق روال با ابراز نارضایتی از شرایط ناشی از افزایش هزینه های تولید،عدم تخصیص ارز دولتی و…. خواستار افزایش قیمت این محصول شدند.

حقیقی خاطرنشان کرد: این درحالی است که شرکت المهدی با وجود نیاز صنایع داخلی به شمش، اخیرا به عنوان صادرکننده نمونه نیز انتخاب شده است.

این فعال صنعتی در ادامه تسهیل دسترسی  جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی خبر داد و گفتند تامین مواد اولیه از طریق فروش داخلی با عرضه در بورس توسط شرکت های تولیدکننده شمش  و همچنین تسهیل واردات این محصول، به عنوان دو گزینه برای رفع مشکلات این بخش مطرح شد.

همچنین مقرر شد سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با انجام بررسی های لازم نسبت به راستی آزمایی ادعای تولیدکنندگان مبنی بر بالا بودن هزینه های تولید جهت استخراج قیمت تمام شده واقعی اقرام کرد.

تمرکز تولید کنندگان بزرگ آلومینیوم امریکا روی کشورهای حوزه خلیج فارس

بسیاری از شرکت های بزرگ تولیدکننده آلومینیوم از امریکا مانند ریوتینتو در پی تحریم چین توسط دولت کنونی آمریکا به دنبال راه اندازی واحدهای تولید ذوب ارزان قیمت در کشورهایی به غیر از چین هستند.

سخنگوی شرکت ریوتینتو  مقصد ایجاد و راه اندازی بستر احتمالی واحدهای تولید آلومینیوم،منطقه خاورمیانه،خواهد بود.از جمله نکات قابل توجه در ارتباط با راه اندازی واحدهای مرزبور،دسترسی به انرژی و نیروی کاری ارزان قیمت،که در کشورهای حواشی خلیج فارس قابل دسترسی است.