خصوصیات شیشه متحرک

ملیکا شیخی

باریدن رحمت الهی، برف و باران همیشه لذت بخش است، به شرطی که شرایط لازم برای لذت بردن از آن به همراه با نوشیدن یک فنجان چای داغ در محیطی امن فراهم باشد. مثلا وقتی در بالکن منزل خود هستیم و یا در آلاچیق خود در حال گذراندن اوقات فراقت هستیم و به یک باره باران شدیدی ببارد، آیا بدون یک محافظ مطمئن می توان از خیس شدن و ورود باران به محیط جلوگیری کرد؟ محافظی که از ورود آب باران به محیط جلوگیری کند و هم چنین بتوانیم به راحتی از فضای رویایی بیرون نیز لذت ببریم. شیشه متحرک بالکنی با بهره گیری از برترین تکنولوژی ها در زمینه آلومینیوم و شیشه می تواند محافظی مطمئن برای لذت بردن شما از هر شرایط آب و هوایی و در هر مکان مد نظر شما باشد.

استفاده از فلز آلومینیوم با کیفیت بالا باعث می شود که مشکلاتی مثل زنگ زدگی و پوسیدگی بوجود نیاید و در اثر تغییرات شدید دمایی و گرم و سرد شدن محیط تغییر فرم ندهد. شیشه های مورد استفاده در این سیستم با ضخامت ۸ تا ۱۰ میلیمتر می باشد که طی یک عملیات حرارتی ویژه قابلیت خاصی پیدا می کنند و در صورتی که ضربه ای محکم به آن وارد شود و منجر به شکسته شدن شیشه شود، به صورت خرده های کریستال در آمده و در نتیجه هیچ آسیبی به افرادی که در آن محیط هستند وارد نمی شود. ارتفاع شیشه ها در سیستم متحرک حداکثر ۷٫۲ متر می باشد که در صورت نیاز می توان قسمت پایین آن را به صورت ثابت در محیط نصب کرد.

جالب است بدانید که به دلیل کیفیت بالای ساخت این نوع شیشه ها، قابلیت عایق صوتی و گرمایی ۷۰ درصد دارد و میزان آب بندی و نشت آب باران و همچنین نفوذ گرد و غبار به آن ۹۰ تا ۹۵ درصد است. شاید به ذهن شما خطور کند که چطور می توان سطوح بیرونی ساختمان های بزرگ با نمای شیشه ای را به صورت کامل نظافت و شستشو کرد؟ نکته جالب توجه این است که به دلیل متحرک بودن این شیشه ها در سیستم متحرک بالکنی، هیچ محدودیتی برای شستشوی آن ها وجود ندارد و به راحتی قابل دسترسی و نظافت هستند.از نوع شیشه های جمع شونده بالکنی در گلخانه ها، پارتیشن بندی فضاهای اداری و مسکونی و مراکز خرید، سالن کنفرانس، استخر، ویترین فروشگاه و سالن ورزشی و غیره استفاده می شود.

انواع مختلف شیشه بالکنی
به طور کلی شیشه های بالکنی متحرک شامل دو دسته که عبارتند از:

۱- با قاب آلومینیومی

این نوع از شیشه متحرک قابلیت جمع شدن به صورت دو طرفه را دارد و حتی می توان آنرا تنها به یک طرف جمع کرد که پر طرفدارترین نوع شیشه متحرک می باشد. از لحاظ امنیتی دارای ضریب امنیت است و هم چنین امکان انتقال نور خورشید در طول روز را دارد که در واقع می توان گفت که بهترین عایق در برابر اتلاف حرارت و انرژی است.

۲- بدون قاب (فریم)

همان طور که از عنوان این نوع از شیشه متحرک مشخص است، این پارتیشن بدون وجود نگهدارنده های افقی و عمودی ساخته شده است. در واقع شما دید بازتری نسبت به نوع قبلی دارید و به شکلی طراحی شده است از فضای کادر بیشتری مناظر بیرونی محیط را مشاهده کنید. در این نوع از شیشه های سکوریت ۸ تا ۱۰ میلیمتری استفاده می شود که می توان با توجه به نیاز لنگه های متحرک آن را از هر دو طرف جمع کرد که به آن شیشه متحرک آکاردئونی هم گفته می شود. با توجه به این که ساختار این شیشه ها ریلی هستند، به راحتی قابلیت حرکت و جا به جایی دارد و شما در همه فصول می توانید از فضای بالکن یا تراس منزل خود بیشترین استفاده را ببرید و با نوشیدن یک فنجان چای به تماشای منظره بیرون از آن بنشینید و از آن لذت ببرید.