شیشه سکوریت یا شیشه نشکن چیست؟

ملیکا شیخی

شیشه میرال، همان شیشه نشکن یا شیشه سکوریت می باشد. به علت طی کردن مراحل مقاوم سازی در کارخانه که به سکوریت کردن شناخته می شود، به شیشه سکوریت معروف است. عملیات سکوریت یا همان شیشه نشکن در کارخانه طی چند مرحله انجام می شود. در ابتدا شیشه در ابعاد و اندازه مورد نظر برش داده می شود. و بعد محصول برش داده شده وارد کوره هایی با حرارت حدود ۷۰۰ درجه سانتی گراد می شود.

شیشه سکوریت نشکن

شیشه میرال، همان شیشه نشکن یا شیشه سکوریت می باشد. به علت طی کردن مراحل مقاوم سازی در کارخانه که به سکوریت کردن شناخته می شود، به شیشه سکوریت معروف است. عملیات سکوریت یا همان شیشه نشکن در کارخانه طی چند مرحله انجام می شود. در ابتدا شیشه در ابعاد و اندازه مورد نظر برش داده می شود. و بعد محصول برش داده شده وارد کوره هایی با حرارت حدود ۷۰۰ درجه سانتی گراد می شود.

به طور معمول از دو نوع کوره المنتال و کانوکشن برای پخت شیشه استفاده می شود. محصول کوره های کانوکشن از لحاظ کیفی بهتر و یکدست تر است. بعد از طی کردن مرحله حرارت دهی و نرم شدن، شیشه نرم شده به داخل قالب شیشه ریخته شده و بلافاصله سرد می شود. عمل سرد شدن شیشه با دمیدن فشار هوای سرد به شیشه انجام می گیرد.

دمیدن هوای سرد باید به هر دو سطح شیشه دمیده شود. زودتر سرد شدن لایه های بیرونی نسبت به لایه های درونی باعث بالا رفتن مقاومت شیشه تولید شده می شود. همین امر موجب مقاومت چند برابری شیشه نشکن نسبت به شیشه معمولی می شود. در صورت ناقص بودن عملیات، شیشه سکوریت تولید شده مقاومت لازم را نخواهد داشت.

بنابراین شیشه های نشکن موجود در بازار نیز از نظر کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند. در ایران اولین کارخانه ساخت شیشه نشکن سکوریت با نام شیشه میرال شروع به کار کرد. به همین علت برخی شیشه سکوریت را با نام شیشه میرال می شناسند. اما در واقع شیشه میرال نام کارخانه تولید شیشه نشکن بوده است.

در همین میان توضیحاتی در رابطه با عملکرد شرکت هلی پن خدمت شما ارائه می دهیم که با فعالیت های این شرکت بطور کاملتر آشنا شوید :

برش شیشه سکوریت

همان طور که اشاره شد باید قبل از فرایند حرارتی شیشه مورد نظر را برش داد. از شیشه نشکن در بخش های مختلف یک ساختمان می توان استفاده کرد. با توجه به مکان نصب و ابعاد آن و یراق آلاتی که بر روی آن نصب می شود، نیاز به سوراخ کردن شیشه یا برش و شکل دهی آن می باشد.

بنابراین با ارسال اندازه های مورد نظر به کارخانه تولید شیشه هلی پن قبل ازعملیات مقاوم سازی شیشه، برش می خورد. بعد از بریدن شیشه نشکن در ابعاد مورد نظر، شیشه برای ورود به کوره آماده می شود. در صورتی که شیشه سکوریت را بعد از عملیات برش دهیم شیشه به حالت پودر و تکه تکه می شود. بنابراین حتما باید اندازه گیری محل نصب شیشه توسط نصاب حرفه ای انجام شود.

در صورت اشتباه در محاسبات، امکان برش دیگر وجود نخواهد داشت و موجب تحمیل هزینه دوباره و اضافی می شود. شیشه سکوریت یکی از انواع شیشه نشکن و مستحکم مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی است. شیشه میرال استفاده گسترده ای در شیشه بالکن،تراس، حمام، دودبند و … دارد.

 

شیشه سکوریت نشکن

گروه صنعتی هلی پن ، با بیش از سال ها تجربه در زمینه تولید

در و پنجره دوجداره upvc

در و پنجره آلومینیوم

تولید توری پلیسه

ملزومات توری پلیسه

بعنوان نمایندگی وین تک فعالیت می کند.

همچنین لازم به ذکر است که تیم کاری هلی پن در زمینه تعمیرات در و پنجره و توری پلیسه نیز فعالیت می کند و محصولات و خدمات خود را با گارانتی به شما مشتریان عزیز ارائه می دهد.

با توجه به توضیحات داده شده ، جهت آشنایی بیشتر با تیم هلی پن ، نمونه کارهای این گروه را مشاهده کنید :

مشاهده کارخانه

نحوه برش گالوانیزه

نصب توری پلیسه

در و پنجره دوجداره

اگر قصد دیدن نمونه کارهای این شرکت یا پروژه های انجام شده توسط این تیم را دارید ، می توانید در قسمت پروژه های هلی پن ، این نمونه کارها را مشاهده کنید .

مشاهده ویدیو

در کارخانه برای برش دقیق شیشه دستگاهی به نام ( سی ان سی ) وجود دارد. این دستگاه شیشه را با دقت زیاد به ابعاد مورد نظر برش می دهد. چون دقت در برش شیشه میرال بسیار مهم است. علت این امر نیز عدم امکان برش دوباره بعد از سکوریت شدن شیشه می باشد. قبل از برش شیشه در کارخانه، شیشه باید از آلودگی و گرد و غبار پاک و شسته شود.

شیشه سکوریت رفلکس

همان طور که اشاره شد شیشه سکوریت در شکل های مختلف به بازار عرضه می شود. یکی از این انواع شیشه سکوریت رفلکسی می باشد. استفاده از شیشه رفلکس برای بهره مندی از نور آفتاب می باشد. در شیشه نمای ساختمان ها معمولا از شیشه نمای رفلکس استفاده می شود.

امروزه استفاده از این نوع شیشه بسیار کاربرد دارد. انواع شیشه های معمولی رفلکس نیز در بازار موجود هستند. اما با توجه به عدم ایمنی این شیشه ها، پیشنهاد می شود از شیشه نشکن رفلکس برای ساختمان استفاده شود. برای نمای ساختمان از شیشه رفلکسی سکوریت ۶ میل استفاده می شود.

همچنین علاوه بر نما می توان در شیشه سکوریت بالکن، نرده شیشه ای و پارتیشن های شیشه ای از نوع رفلکسی شیشه میرال نشکن استفاده کرد. از مزایای شیشه رفلکسی ایجاد ظاهر زیباتر در ساختمان، جلوگیری از ورود اشعه مضر خورشید و دیده نشدن ساختمان در روشنایی روز می باشد